Cesta na Kamínka

Aby se vaše cesta na Kamínka obešla bez zádrhelů, připravili jsme pro vás pár informací.

Místo konání

Základní škola Jižní: Jižní IV 1750/10, Praha 4 – Spořilov (viz Google maps nebo Mapy.cz)

Zeměpisné souřadnice: 50.0448989N, 14.4832619E

Nejbližší zastávka MHD: Lešanská

Cesta hromadnou dopravou

Obecně – nákup lístků a jízdné v MHD

Tarifním pásmům nerozumí ani pražáci, takže by vám mělo stačit vědět, že pokud neplánujete výlet mimo hranice Prahy, žádná pásma se vás netýkají – celou dobu budete v pásmu P. Do toho spadá metro, tramvaje, přívozy, lanovka na Petřín a běžné městské autobusy (linky 100-299) i noční autobusové linky 901-930.

Lístky vás budou týkat hlavně 30 minutové (za 24 Kč) nebo 90 minutové (za 32 Kč).

Lístky na pražskou MHD můžete koupit několika způsoby:

 • Jednoduché je to z aplikace Lítačka (ke stažení pro Android / iPhone), kde si navíc můžete i hledat spojení, okolní zastávky aj. Aplikace vám rovnou řekne, jaký je na dané spojení nejlepší lístek (jestli stačí 30 minutový nebo je třeba 90 minutový), po zadání platební karty si jej můžete rovnou koupit (a můžete koupit i několik lístků najednou – třeba pro celou vaší skupinu).
 • SMS jízdenka – viz návod na webu dopravního podniku.
 • Z automatů – najdete na všech stanicích metra a některých dalších zastávkách. Na některých místech (hlavní nádraží, další stanice v centrální části Prahy aj.) je možné platit kartou, mít s sebou mince je ale jistější.
 • V trafikách nebo prodejních místech dopravního podniku.
 • S přirážkou u řidiče autobusu (90 minutový lístek vás vyjde na 40 Kč – pořád ale lepší, než riskovat revizory). Pozor, řidiči tramvají lístky neprodávají.

U lístků platí:

 • Všechny lístky jsou přestupní.
 • Všechny papírové lístky jsou platné až po označení! Lístek označte pouze jednou, při prvním nástupu – žluté označovače najdete u vstupu do metra, uvnitř tramvaje nebo uvnitř autobusu.
 • Revizoři jsou nesmlouvaví, máme jich tu dost a pokuty jsou vysoké – nesnažte se šetřit jízdou na černo.

Pokud přijedete vlakem na Hlavní nádraží

 1. Od vlaku dojděte do dolní haly Hlavního nádraží
 2. Vedle vstupů do metra tu najdete automaty na jízdenky (dá se platit i kartou). Papírové lístky nezapomeňte před vstupem do metra označit! Pokud cestou nikde nezabloudíte, měl by vám na cestu stačit lístek za 24 korun (platnost 30 minut).
 3. Najděte vstup do metra C (to je to červený) označený směr Háje – metrem jeďte na stanici Kačerov
 4. Na Kačerově je to trochu složitější, protože je třeba trefit správný směr autobusu:
  1. Z metra se dá na povrch vyjít jen jediným východem – potud je to jednoduché
  2. Jakmile vyjdete ven z vestibulu metra, hned zase sejdete do podchodu – viz fotka
  3. Projdete až na konec podchodu a vyjdete na autobusovou zastávku Kačerov
  4. Odtud pojedete autobusem 138 až do zastávky Lešanská
  5. Pozor, zastávka Lešanská je na lince 138 na znamení – tak si nezapomeňte v autobusu zmáčknout tlačítko, až se budete blížit
  6. Dál už by vás měly navést šipky – zastávka je přímo u areály školu. Půjdete z ní asi 50 metrů proti směru, ze kterého jste přijeli, a odbočíte doleva do kopce ke škole.

Pokud přijedete na Autobusové nádraží Florenc

Jestliže nechcete přestupovat, můžete z Florence přímým autobusem 135 (směr Chodov), který vás odveze přímo ke škole, na zastávku Lešanská. Zastávku autobusu 135 najdete před autobusovým nádražím, tedy nemusíte přecházet silnici ani chodit do podchodu. Cesta trvá těsně přes půl hodiny, a tak budete potřebovat lístek za 32 Kč (platnost 90 minut).

Druhá možnost pro cestu z Florence je metrem C (jak mimopražští říkají „červeným“) směr Háje. Vstup do metra je přímo u autobusového nádraží (v podchodu pozor, ať trefíte správnou linku – jezdí tu také „žluté“ metro B). Odtud dojedete metrem až na stanici Kačerov (a pokračujete stejně jako je popsané u cesty z Hlavního nádraží – viz výše) a dále autobusem 138 na zastávku Lešanská.

Pokud přijedete jinak

Nejsnáze si v aplikaci Lítačka nebo na idosu najděte spojení do zastávky Lešanská. Vyhledávání spojení pražské MHD funguje i na Mapy.cz nebo v Google mapách.

Cesta autem

K dopravě na akci vřele doporučujeme využít hromadné dopravy – místo konání je s ní bez problémů a rychle dostupné. Pokud ale z nějakého důvodu musíte pro cestu na akci využít auto, prosíme ušetřete emise a v autě nejeďte sami 👫.

Parkování u školy je možné (bez záruky) v okolních ulicích. Parkovací zóny v okolí nejsou. Pokud jste lektoři a vezete nějaký materiál, dejte nám předem vědět – domluvíme se, jak přijet autem k zásobovacímu vchodu školy.