Programy – ochutnávka

Přinášíme ochutnávku části potvrzených programů, na které se můžete těšit. To ale rozhodně není konečná, desítky dalších máme rozjednaných a postupně je budeme zveřejňovat.

Aby vám žádné programy neutekly, nezapomeňte se na Kamínka co nejdříve přihlásit!

Samotné zapisování jednotlivých programů (které si vybírá každý sám) spustíme 27. února ve 20.19. Nezapomeňte, že zapisovat si programy budou moci pouze ti, kteří jsou přihlášení a mají uhrazený účastnický poplatek.

Neotřelé zážitky

Zachovat paniku budete moci na noční šifrovačce na téma Stopařova průvodce po Galaxii. Ručníky s sebou!

Vyzkoušet si stavbu týpí a dozvědět se tipy na pohodlné táboření v něm, budete mít příležitost od odborníků na slovo vzatých ze 117. pionýrské skupiny Kalich, kteří každoročně staví na svůj týpí tábor. Třeba pak budete chtít také!

Chtěli jste si někdy vlastnoručně vyzkoušet hašení hasícím přístrojem? Možnost dostanete na dalším praktickém programu, mimo to se dozvíte, na co jaký hasící přístroj použít. Snad to ale nikdy nebudete potřebovat. 🔥

Nové Při práci s dětmi musíme improvizovat neustále. Je potřeba být neustále ve střehu a ve správnou chvíli reagovat. Přijďte si vyzkoušet zaimprovizovat na workshop s Májou z 213. pionýrské skupiny UFO a třeba získáte novou inspiraci.

Pohybové aktivity

S dnes už tradičním programem „bezkontaktních“ her plným nových aktivit se na Kamínka chystá Xˇandy z pionýrské skupiny Plejády Šternberk.

Akční bojovky na ven i do tělocvičny, které určitě využijete při tvorbě programu na tábor i běžnou oddílovou činnost, vám ukáže Pavla Hrubá z pionýrské skupiny Safír Kdyně.

Nové Ani na letošních Kamínkách nebude chybět Kin-ball – netradiční hra s obřím míčem, kterou se budete moci naučit a hlavně si ji pak zahrát pod dohledem Honzy „Tesáka“ z pionýrské skupiny Čápata.

Příroda, táborová a oddílová činnost

Vzájemně si předat své programové nápady a zkušenosti z herní přípravy letního tábora budete moci na diskusní dílně o celotáborových hrách vedené Radkem a Luckou Zázvůrkovými z 96. pionýrské skupiny Veselí Medvědi, jinak také autory publikací o několika táborových etapových hrách.

Řešíte na konci každé akce kam s pytli odpadů, které vznikly? Co s tím, co znamená princip reduce-reuse-recycle nebo jak minimalizovat množství zbytečných odpadů (nejen) při nákupech na oddílové akce a co je to zero-waste vám poví Paša z pionýrské skupiny Modřice.

Na dalším workshopu s Pašou si zase vyzkoušíte, že třeba tábor a vůbec naše pionýrská činnost v přírodě je ideální pro aplikaci moderní pedagogické metody badatelsky orientované výuky (viz wikipedie).

Že mapy nemusí být jen nudnou součástí „povinné“ výbavy na výlety, ale mohou fungovat jako nevšední zpestření či nástroj, který vám usnadní organizaci oddílové činnosti, vám předvede Marcel z pionýrské skupiny Kočovníci. K tomu vám řekne nějaké tipy, jak postupovat, když si chcete vytvořit mapu vlastní, třeba jako pomůcku pro hru.

Nové Přesvědčte se, že elektronika je zábavná – o zkušenosti s tím, jak si v oddíle hrají s mikropočítačem Arduino, s kondenzátory, tranzistory a další elektronikou se s vámi podělí Vojta „Hipík“ z pionýrské skupiny Safír Kdyně.

Nové Se sběratelem a tvůrcem hlavolamů Pepou ze 78. pionýrské skupiny Skalka se dozvíte spousty netušených zajímavosti ze světa hlavolamů, vyzkoušíte si je řešit, dozvíte se, jak vytvořit zajímavé úkoly pro děti a třeba si i nějaký hlavolam vyrobíte.

Nové Možnosti 3D tisku vám prakticky představí inovátor a nadšenec Ondra Cahlík. Uvidíte 3D tiskárnu v akci, Ondra vám ukáže, na co jde 3D tisk využít i v naší činnosti a že nemusí být složité ani drahé s ním začít.

Nové Zejména instruktorům se bude hodit rozšířit svůj repertoár drobných her pro oddíl (desetiminutovky, drobničky, každý jim říká jinak). Tedy krátkých a zábavných her, ke kterým nejsou potřeba žádné pomůcky a které využijte, když např. čekáte s oddílem na vlak. Nápady vám předá Martin „Matematik“ z pionýrské skupiny Zeměpisná společnost.

Nové Jak na financování údržby a oprav táborové základny? To budete moci probrat s Tomášem z pionýrské skupiny Robinsoni, která se stará o základnu Morgana.

Rukodělky

Nové S Editou z pionýrské skupiny Hraničář budete moci získat nové náměty a šablony na přáníčka k různým příležitostem, které se během roku mohou vyskytnout, která jsou jednoduchá a vhodná pro děti ve školním věku.

Nové Edita vám také ukáže, jak se z knoflíků a kroužků složí slušivé náušnice, což je technika vhodná pro starší děti, které umí manipulovat s kleštičkami.

Nové Vyrábět si loutky se naučíte s Rudou z pionýrské skupiny Hraničář Červená Voda.

Nové Tvořit z odpadového materiálu si vyzkoušíte s Aďkou z naší partnerské slovenské dětské organizace Fénix, která k celé problematice nedávno zpracovala rozsáhlou metodiku plnou desítek nápadů.

Nové Návody na zvířátka z ponožek možná znáte, ale hračky je možné vyrobit i z rukavice, což si vyzkoušíte s Petrou z pionýrské skupiny Beroun-Závodí. Stačí popustit uzdu fantazii a na světě je 🐘 slon, 🐙 chobotnice či 🐩 pes.

Nové Petra přidá ještě jednu dílničku – praktické ukázky jednoduchých chemických pokusů, které se dají dělat s běžně dostupnými materiály.

Nové Na další dílničce si budete moci vyrobit peelingové mýdlo pomocí techniky mokrého plstění.

Osobní rozvoj

Jak zapracovat na svých prezentačních dovednostech a jak úspěšně komunikovat s lidmi si vyzkoušíte pod dohledem prezentačního hurikánu 🌀 a koučky Petry Bouškové.

Smích je náš přirozený a nejlevnější lék, kterého je škoda nevyužít ke zlepšení osobní nálady i zdraví – to vám ukáže lektora Anička Černá, díky které se budete moci s konceptem jógy smíchu seznámit jak teoreticky tak hlavně prakticky vlastním prožitkem.

Nové Nechcete skákat na lep manipulacím? Naučit se číst média kriticky, neztratit ve světě fake news a dezinformací vám zábavnou formou poradí Marijana Šutová ze spolku Zvol si info, který šíří mediální gramotnost a který také stojí za nedávno vydanou knihou o fake news.

Nové O překračování a respektování hranic v intimním kontaktu se dozvíte na workshopu s Bárou Nechanickou z pionýrské skupiny Záře a Johannou Nejedlovou ze spolku Konsent. Naučíte se rozpoznávat sexuální násilí a mýty a stereotypy s ním spojené. Zjistíte, co můžete dělat, když se vám někdo svěří se zkušeností se znásilněním či zneužitím.

Nové Existuje celá řada klamů našeho vlastního myšlení, které nás vedou ke špatným závěrům. Jsou ale metody, jak kvalitu informací posuzovat a chybám v úsudku předcházet – a některé z nich si zkusíte na workshopu s Lukášem Hánou, konzultantem a lektorem kritického myšlení, zakladatelem projektu #krimyš.

Cestovatelské přednášky

Cestovaní je nejlepší způsob, jak si rozšířit obzory, získat spoustu zkušeností, poznat lidi z jiných kultur, odbourat předsudky ale i jak zjistit, jestli je opravdu třeba nadávat na všechno, co v Česku máme 🤔. Proto na Kamínkách chystáme několik přednášek o cestování, zde jsou první z nich:

Mýtus, že cestování je drahé vám rozboří Honza Macháček – cestovatel, propagátor low-cost cestování a spoluzakladatel cestovatelského webu Cestolet.cz. Poví vám třeba svoje tipy, jak sehnat levné letenky, jak na cestách bydlet zadarmo a jak se při putování neztratit s pár aplikacemi v mobilu. Jak Honza říká: „Prostě stačí chtít, cesta se vždy najde.“

Zatímco se chystá na svou třetí cestu kolem světa (tentokrát prý se psem), tak vám o svých cestovatelských zážitcích poví dobrodruh a další vyznavač low-cost cestování Slávek Král (viz wikipedie nebo rozhovor na iDnes), který za dobu svého cestování prý nastopoval už větší vzdálenost, než je dvakrát obvod Země přes rovník.

Zaujaly vás programy?

Přihlaste se na Kamínka, ať neodjedeme bez vás!

Napadl vás vlastní program, který byste chtěli na Kamínkách pro ostatní připravit? Pak se podívejte na stránku Pro lektory a pošlete nám svůj nápad.

 

A pokud vás zatím nic z programů nepřesvědčilo, brzy přijďte zpět – průběžně budeme zveřejňovat spoustu dalších programů.

Pokud na Kamínka ještě nejste přihlášeni, odbírejte zatím e-mailový newsletter, ať vás informace o dalších programech nemine.